Giardioza (lamblioza) a wykorzystanie olejku z dzikiego oregano

Infekcja Giardią znaną w medycynie jako giardioza, jest wywoływana pasożytem, pierwotniakiem Gardia lamblia. Organizm ten, pojawiający się w całej Ameryce, znajduje się w glebie/wodzie oraz jest wszechobecny w środowisku, jako że występuje w ludzkich oraz zwierzęcych odchodach. Generalnie duże ilości tego organizmu znajdują się w „naturalnych” źródłach wód, takich jak górskie strumyki, stawy, jeziora i rzeki.

Giardia to uporczywy organizm, który jest zarówno trudny do zdiagnozowania jak i do zniszczenia. Wykazuje skłonność do ataku górnej części jelita cienkiego, gdzie wgryza się głęboko w ściankę jelita. Tym samym unika mechanizmów obronnych układu odpornościowego. Również może zagnieździć się w wątrobie, gdzie atakuje drogi żółciowe.

Infekcja Giardią może prowadzić do znacznych chorób i kalectwa. Objawem tej infekcji są biegunka, nudności, bóle brzucha, odbijanie, nieczyste gazy, wzdęcia jelit i spadek masy ciała. Te symptomy są bardziej widoczne u dzieci, u których w zasadzie prawdopodobieństwo infekcji tą chorobą jest trzy razy większe niż u dorosłych. U dzieci cierpiących na giardiozę często rozwijają się pozornie niepowiązane objawy, takie jak alergia na żywność, poirytowanie, brak koncentracji, niekontrolowane zachowania, bóle głowy oraz ogólne zmęczenie.

U dorosłych zazwyczaj nie ma objawów, a jeśli już występują, to są one bardzo łagodne i są to głównie bóle żołądka, gazy jelitowe lub wzdęcia po jedzeniu. Nieleczona infekcja Giardią może prowadzić do różnych chorób, takich jak łuszczyca, egzema, artretyzm, astma, alergia na żywność, zapalenie wątroby, fibromialgia, zespół stałego zmęczenia, brak koncentracji, zespół drażliwego jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodowe zapalenie okrężnicy, zapalnie przewodu pokarmowego oraz krwawienie wrzodów żołądkowych.

W tym wypadku również możemy wykorzystać olejek z dzikiego oregano w kompilacji terapeutycznej ze zmianą diety. Aplikowanie olejku uzależnione jest od wieku i stadium choroby oraz objawów współistniejących, stąd właściwym krokiem będzie zindywidualizowane podejście do tematu terapii.